Szkodliwe składniki kosmetyków

Część kosmetyków składa się ze związków chemicznych, które negatywnie wpływają na stan skóry. Regularne ich używanie przyczynia się do powstania wysypki, zaczerwienienia czy różnego rodzaju wyprysków. Warto zatem uważnie czytać skład poszczególnych kosmetyków i wybierać te, które w minimalnych ilościach zawierają szkodliwe substancje.

Jedną z nich jest Sodium. Związek ten może występować pod wieloma postaciami, np. Lauryl Sulfate, SLS czy Myreth Sulfate. Należą one do detergentów, powszechnie stosowanych w produktach do odtłuszczania różnych powierzchni. Znajdują się także w przedmiotach codziennego użytku, takich jak balsamy, szampony, płyny do kąpieli. Ich stosowanie przyczynia się do przesuszenia skóry, co może objawiać się do powstania wysypki lub wyprysku.

Alpha hydroxy acid (AHA) jest substancją stosowaną w preparatach złuszczających naskórek. Długotrwałe używanie preparatów zawierających ten związek powoduje przesuszenie skóry. AHA przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Niebezpieczne są także wszelkie syntetyczne kolory, które dodawane są do kosmetyków w celu uatrakcyjnienia ich barwy. Zaobserwowano, że wykazują one rakotwórcze działanie. Substancje te, w dużych ilościach, znajdują się przede wszystkim a farbach do włosów. Podobnie działają substancje zapachowe. Cechują się one silnie alergizującymi właściwościami. Wywołują także podrażnienie skóry.

Vitaminum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *